Představení virtuální reality ve Sněmovní 7
V úterý 30. ledna 2018 jsme přivezli virtuální realitu do Prahy. V působivých prostorách coworkingu ve Sněmovní 7 už na nás čekali zvídaví hosté včetně badmintonového hráče, olympionika Petra Koukala. Přestože se pravděpodobně všichni těšili, až do virtuální reality vstoupí na vlastní kůži, Leoš Kubíček zahájil setkání přednáškou. Neboť účastníci nepřišli jen za zábavou, ale i s cílem dozvědět se, jak mohou využít virtuální realitu v podnikání či osobním životě.
S čím nám virtuální realita pomáhá
Hosty jsme tedy seznámili v první řadě s tím, jak mohou využít virtuální realitu v praxi. Leoš zmínil ve své přednášce například:
Prezentační dovednosti
Jednou z nejčastěji využívaných aplikací VR je ta pro zlepšení prezentačních dovedností. „Od manažerů, majitelů firem i řídících pracovníků se očekává dovednost vystoupit před větší množství lidí. Tréma je ale často silnější než oni,“ sdílí Leoš poznatky ze své praxe.
Sportovní oblast
Neboť i vrcholoví sportovci patří mezi klienty Health Tuning®, využíváme VR i při překonávání strachu z nejistoty či neschopnosti udělat první krok. Například motocykloví závodníci si mohou ve VR projet trať a posílit tak svůj pocit vítěze.
Využití pro manažery a týmy
Přesto že se to může zdát hodně virtuální, pomocí VR si tvoří své vize týmy i celé firmy. Díky možnosti malování v prostoru, může každý přidat ruku k dílu a podílet se na tvorbě.
Generační předávání firem
Má-li klient slabší schopnost představivosti, VR mu může pomoci modelovat představu a následně posoudit pocity a dojmy.
Odbourání fóbií
To, s čím někteří bojují celý život, může VR pomoci odstranit citlivým způsobem v relativně krátkém čase. Klíčem je časově omezený pobyt ve stresujícím prostředí pod dozorem odborně vyškoleného terapeuta. Klientovi je navíc monitorován tep a okysličení krve. A podle toho dochází k úpravám doby a způsobu využití aplikace.
NLP Koučování
VR pomáhá i u klientů, kteří nemají rozvinuté předpoklady pro využívání metody NLP koučování. Díky způsobu pohybu, zaznamenávání cílových stavů v prostoru a následnému prožívání ve virtuálním prostředí, získá účastník nové nástroje pro řešení svých problémů nebo pro dosahování cílů. Tím se mu otevírají zcela nové možnosti využití svého potenciálu.
Syndrom vyhoření
Díky relaxačnímu prostředí virtuální reality jsme schopni přivodit klientovi se syndromem vyhoření příjemné pocity a z nich vycházející prožívání. Následně pak výstupy a uvědomění konfrontovat s klientovým běžným (stresovým) stavem. Vzhledem k dlouhodobosti stresu si bez takovéto pomoci klient není většinou schopen rozdíl v prožívání a projevech těla vůbec uvědomit.
Dotazy po přednášce
Po přednášce následovalo několik dotazů, které směřovaly například ke způsobu testování zmíněných aplikací pro VR či k bezpečnosti jedinců v průběhu prožívání virtuální reality při překonávání fobií. Po zodpovězení všech dotazů se šlo na věc. Účastníci byli ujištěni, že s aplikacemi pracují experti mající jak teoretické, ale hlavně praktické zkušenosti v oblastech systemického a NLP koučování, systemické terapie a ericksonské komunikační hypnózy.
Prožitky a dojmy
Na místě byly k dispozici hned dvě sestavy virtuální reality, aby si všichni mohli vyzkoušet co nejvíce programů. Hosté byli odvážní a nebáli se ničeho. Jeden za druhým nastupovali na horskou dráhu i na visuté prkno mezi budovami. Neměli ostych ani z programu s pavouky. Přestože se to na první pohled zdálo jako velká legrace, chladným to nenechalo asi nikoho. Několik hostů zmínilo přetrvávající fyzické projevy i po ukončení pobytu ve VR.
Například Petr Koukal zmínil:
„Byl jsem překvapen, jak rychle jsem se nechal vtáhnout do prostředí horské dráhy a jak rychle začalo na virtuální realitu reagovat moje tělo.“
Petr Koukal už nyní přemýšlí, jak využít této technologie ve svých sportovních aktivitách i firemním prostředí. Michal, účastník z IT firmy si vyzkoušel ovládání a opravování vozítka na Marsu a byl z toho nadšený. Nyní uvažuje o pronájmu virtuální reality na dětský tábor se zaměřením na vesmír. Na závěr si hosté užili i relaxaci v oceánu nebo v horách. Prostě balzám na nervy, jak zmínila jedna z účastnic, Jana. Horský program působí ale nejen relaxačně, je i skvělým trenažérem pro ty, kteří chtějí pracovat se svým strachem z výšek v bezpečném a příjemném prostředí.
„Možnost teleportovat se postupně na vysoké horské útesy a stát na okraji skály s pohledy do hlubin mi přineslo nečekaně silný zážitek,“ pochvaluje si copywriterka Hanka.
Děkujeme všem, kteří si přišli odvážně vyzkoušet virtuální realitu na vlastní kůži a těšíme se na další setkání. ☺ Zařízení pro virtuální realitu je snadno přenosné, je tedy možné ho přivést k i vám do firmy, na teambuilding či jakékoliv jiné firemní setkání. Stačí napsat na e-mail virtual.lab@holistic-management.cz.

Stává se Vám, že zadáte úkoly svým podřízeným, kolegům či dodavatelům a každý z nich pochopí zadání jiným způsobem?... více

Už máte dost roztržek mezi zaměstnanci, neefektivního pracovního nasazení prolínajícího se celou firmou? Vedení týmu zaměstnanců se Vám pomalu vymyká... více

... více