NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ROK BCF S.R.O. OČIMA LEOŠE KUBÍČKA

Leoši, měl jsi rok plný nových zakázek, zajímavých příležitostí a nových kontaktů. Zhodnoť v několika krátkých větách – jaký byl rok 2017?

Rok 2017 byl pro nás mimořádně úspěšný a v několika ohledech i zlomový. Dosáhli jsme nejvyššího obratu i profitu. Z toho plyne, že jsme věnovali i nejvyšší částku na podporu zdravotně postižených, dětského sportu, waldorfského vzdělávání a dalších zajímavých aktivit. Nemohu opomenout ani nové technologie. Připravili jsme on-line aplikaci typologického profilu a vstoupili do virtuální reality.

Stalo se toho mnoho, prozraď – z čeho máš největší radost? Byla to nová zakázka, spolupráce, projekt?

BCF Holistic management Vratislav Kulhánek Engel Je velice těžké říci, co mě nejvíce potěšilo. Bylo toho moc. Asi nejvíc mě potěšily názory účastníků z pozic mistrů dlouhodobého školení ve strojírenské firmě. Na počátku byli velice skeptičtí, ale na konci byli schopni popsat, v jakých konkrétních parametrech se zlepšila jejich výkonnost, spolupráce s kolegy i s podřízenými. A co víc, tyto změny byli schopni popsat i jejich nadřízení.

Pracuješ většinou pro velké společnosti. Vnímáš nějaký rozdíl v přístupu firem ke vzdělávání na začátku roku 2017 a 2018? S čím se potýkají a jak to řeší?

BCF Holistic management tahák Kompetenční akademie Vnímám několik rozdílů, ale spíše než meziročně vidím změnu trendu již od konce roku 2015. Jednou změnou je zaměření se na kvalitu a měření dopadu vzdělávání a transformací. Druhým rozdílem je ochota si vzdělání financovat ze svých prostředků. A konečně třetí posun je v systémovosti. Firmy si konečně uvědomily, že není možné školit jen určitou část týmu. Je třeba zaangažovat celou strukturu od TOP managementu až po poslední vedoucí pracovníky. Na nejnižších úrovních se často objevoval obrovský strach ze změny chování. Vyskytovaly se otázky: „Jak jednat s podřízenými, když je znám celá léta, aby to nebylo trapné a naučené?“ I to se postupem času mění.

Jistě máš dobrý pocit, když se tvým klientům daří dosahovat cílů, které si stanovili. Pamatuješ si, kdy tě klienti opravdu potěšili?

Vzpomínám si na okamžik, kdy jsem za pomoci Health Tuning® koučování pomáhal mistrovi výroby ze syndromu vyhoření a na konci pátého setkání mi řekl, že se mu změnil nejen pracovní, ale i osobní život. A následně změnu k lepšímu byli schopni vidět i jeho podřízení a nadřízení, to opravdu potěšilo.

A teď naopak. Techniky, které využíváš při práci s klienty, jsou velmi inovativní. Stalo se ti, že byli klienti skeptičtí?

Stává se to velice často. Když řešíme změnu firemní kultury nebo výkonnosti firmy a začnu se s majitelem firmy či generálním ředitelem bavit o moci, kterou má nad jednotlivci firemní sociální systém, většinou nevěří tomu, že lze takto něco změnit. A neradi samozřejmě slyší, že „ryba smrdí od hlavy“ a že pokud změnu opravdu chtějí, musí se změnit i oni sami.

Co bývá okamžikem změny přístupu k novým informacím? Máš nějaký takový příběh z minulého roku?

Většinou je to přenesená zkušenost ve formě reference nebo vlastní zkušenost. Někdy je třeba při jednání položit na stůl písemnou referenci některého z našich zákazníků, jindy vyprávět příběh z praxe. Velmi často během jednání umožňujeme potenciálnímu zákazníkovi na vlastní kůži zažít zajímavé uvědomění či si přijít na řešení konkrétního problému. A v neposlední řadě to bývají i garance spojené s odměnou za dosažení výsledku.

Tvé projekty se stále rozvíjí – můžeš prozradit nějaké novinky z předchozího roku?

Holistic management virtuální realita virtual LAB leoš Kubíček V loňském roce jsme se více zaměřili na moderní technologie. První novinkou byla on-line aplikace pro typologické testování. Účastníci Kompetenční akademie® nebo firemních školení, jejichž součástí je i modul Typologie, už nemusí vyplňovat papírové dotazníky, ale na internetu si vyplní celý svůj profil včetně situačních kontextů a jejich hlavních charakteristik. Následně s tímto profilem přicházejí na školení, kde se naučí, jak jednotlivé typy rozpoznávat a jak s nimi jednat. Profil každému zůstane k dispozici i na našem serveru a může si ho v budoucnu znovu stáhnout a vytisknout. Druhou novinkou je vstup do světa virtuální reality. Náš Virtual LAB přináší unikátní propojení psychologie a této nejvyspělejší technologie pro řešení syndromu vyhoření, strachů a fóbií, zlepšování prezentačních dovedností, relaxace apod.

A teď něco z tvého soukromí… Měl jsi pracovně nabitý rok. Stalo se ti, že ses musel zastavit a využít technik, které pomáhají tvým klientům?

Samozřejmě. Máme na to krásné české přísloví, že kovářova kobyla... Tak aby se to moc často u nás nestávalo, dal jsem si hned zkraje roku několik dní pauzu, kdy jsem si rovnal v hlavě myšlenky o tom, co a jak dál. Znovu jsem se vracel k hodnotám a směru firmy, zda je to opravdu ta správná cesta.

Jsi člověk, který vždy působí velmi pozitivně. Co ti nejvíce pomohlo zvládat pracovní výkon v roce 2017 – kde čerpáš energii? Kolik času jsi věnoval odpočinku?

Holistic management Health tuning Jakub Smrž Ondřej Chromý Leoš Kubíček Matěj Smrž Energii nejvíce čerpám od spokojených klientů, od svého kolegy a firemního partnera Ondřeje a také z přírody, hudby a rodiny. Popravdě řečeno jsem moc času na odpočinek neměl, ale chvíle strávené s rodinou v horských oblastech Čech nebo při vystoupeních s kapelou jsem si rozhodně užil. V neposlední řadě byla skvělým zážitkem návštěva Britských motocyklových závodů Superbike, kam nás pozvali naši přátelé a klienti v jednom, bratři Smržové.

Jistě se také hodně vzděláváš, čteš a účastníš se různých konferencí. Vzpomeneš si, co tě nejvíce posunulo?

Přečetl jsem celou řadu knih, na některé jsem psal i reference pro vydavatelství Portál. V oblasti efektivity jsem se znovu vrátil ke knize Mít vše hotovo a pokaždé v ní najdu něco nového. Bezpochyby mě posunula kniha Phillipa Zimbarda Odpojený muž, která dává mnoho podnětů a někdy i odpovědí na to, co se nyní děje s motivací u nastupujících generací.

Zažil jsi v roce 2017 nějaká setkání, která stojí za pozornost?

Mám to štěstí, že se mohu potkávat s celou řadou zajímavých lidí. Od majitelů společností, ředitelů, akademiků i odborníků na různé oblasti lidského konání. Asi největší zážitek jsem měl z diskuse s panem profesorem Milanem Zeleným na témata spojená s tím, jak se bude muset změnit strategické řízení firem, kdy bude výrazně důležitější smysl a flexibilita než dlouhodobé cíle apod.

A jaký bude tvůj rok 2018? Dáváš si osobní předsevzetí?

UTB Univerzita Tomáše Bati Holistic management Leoš Kubíček Předsevzetí si žádná nedávám. Čím déle podnikám, tím více si uvědomuji, že věci se dějí v ten správný okamžik. A pokud jsem pracoval na podmínkách, které to dění umožní, tak se dříve či později stanou. Takže rok 2018 bude určitě v mnoha ohledech lepší než předcházející.

Jako firma jistě děláte rozvahy a plány na další rok. Prozradíš, jak jsi spokojený s rokem 2017 a jaké jsou plány do nového roku?

S rokem 2017 jsem spokojený. Získali jsme několik zajímavých dlouhodobých zakázek a opět jsme v některých ohledech před konkurencí. Rozšířili jsme náš tým již na 7 lidí v zázemí firmy. Všichni tito lidé patří do skupiny osob se zdravotním postižením, takže máme i dobrý pocit z toho, že jim umožňujeme jejich seberealizaci i v naší branži.

Rozhodně plánujeme otevření naší Virtuální LABoratoře a dále se chceme pouštět do kombinace nejmodernějších technologií s transformacemi lidí. Vstoupíme do mezinárodního projektu, který se zaměřuje na generační předávání firem. A doufáme, že se nám podaří najít dalšího spolupodnikatele, který by otevřel cestu k Holistic managementu dalším firmám mimo náš region. I nadále budeme spolupracovat s předními ekonomickými univerzitami EFJU, VŠE a UTB.

Už ses do svých plánů pustil? A co děláš pro to, abys své plány dodržel? Máš nějaký konkrétní tip?

Na našich plánech pracujeme soustavně. Tak například celý leden testujeme zcela unikátní aplikaci pro trénování prezentačních dovedností ve virtuální realitě. A podle slov účastníků je to pecka. ☺ Pravidelně se s kolegou setkáváme nad našimi plány a snažíme se je revidovat. Klíčem pro naplnění plánů je vytrvalost, dělání drobných kroků a někdy i jejich posunutí bez výčitek. Prostě to tak asi má být.

Rozhovor připravila Hanka Mikolášová

01.12.2017 VIZE – zbytečný luxus nebo užitečný nástroj

... více

08.11.2017 Překvapení se koná

... více

17.10.2017 Recenze knihy Sociální dovednosti v praxi - David Fontána

... více