Jak na generační předání firem? ÚSPĚŠNĚ!

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR vyhlásila projekt Rok rodinného podnikání 2018.

Projekt má za cíl různorodou podporu tohoto typu podnikání. Jak uvádí lednový zpravodaj - pdf AMSP ČR: „Význam rodinných firem pro ekonomiku státu potvrdila řada mezinárodních studií.“ Podle výzkumů ovšem přežije první generační předání jen přibližně 30 % z nich. Jak tedy dosáhnout úspěšného předání další generaci nebo managementu?

Máme zkušenosti!

Neboť mnozí z našich klientů pochází z rodinných firem a často nás poptávají v souvislosti s předáním na další generaci, máme s touto problematikou rozsáhlé zkušenosti. Na toto téma bylo napsáno i mnoho publikací, často se v nich ovšem opomíjí práce se sociálním členstvím při předání firmy. Tomu je ovšem potřeba věnovat velkou pozornost.

Co to je sociální systém a proč mu věnovat pozornost?

Sociální systém společnosti tvoří takzvané DNA firmy. Potřebujete-li napojit firmu na vizi při zavádění změn, nemělo by se na tento živý organismus zapomenout. Naučíte-li se pracovat s „členstvím“ umožní vám to integrovat změny do celé společnosti snadněji a efektivněji.

Naše realizace?

Mezi jednu z našich realizací patří například firma JOMA spol. s.r.o., která se zabývá dodávkou a montáží VZT a klimatizace. Tato společnost oslavila v roce 2017 dvacáté výročí od svého založení. Neboť jsou oba zakladatelé, manželé Fouskovi, již v důchodovém věku, přišel čas předat kompetence na dcery. Renáta Krejčová, jednatelka společnosti JOMA spol. s.r.o. zmínila ve své referenci:

„Věřím, že díky nabytým vědomostem získaných od specialistů společnosti BCF s.r.o. se nám podaří, aby naše firma fungovala a prosperovala alespoň dalších 20 let.“

Rodinné podnikání budeme podporovat i v projektu ENTER-transfer

Podnikové nástupnictví je v současné době silným tématem. Ukončení rodinného podnikání je vždy velká škoda. V zemích jako je Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, mají s touto problematikou firmy stále malé zkušenosti, na rozdíl od Itálie či Rakouska.

„ENTER-transfer (Enterprise transfer, tedy transfer podniku) má za cíl rozvinout ekonomické a sociální inovace a snížit negativní efekty demografické změny ve střední Evropě tím, že bude vytvořeno prostředí, které umožní podnikové nástupnictví na národní a mezinárodní úrovni a přitáhne pozornost veřejnosti a soukromých subjektů k tomuto tématu.“ Jak uvádí JVTP na svém webu

Jihočeský vědeckotechnický park, který je partnerem projektu, vybral naši společnost jako experta na sociální problematiku v této záležitosti. V souvislosti s tím se již v lednu zúčastnil jednatel, Leoš Kubíček, setkání v Rakousku.

Máte-li zájem využít jakékoliv podpory rodinného podnikání, na webu projektu Rok rodinného podnikání 2018 najdete veškeré informace. Řešíte-li aktuálně problematiku generačního předání, obraťte se na nás nebo zaměstnance Jihočeského vědeckotechnického parku, kteří vám poskytnou bližší informace k projektu ENTER-transfer, který bude realizován až do 31.5.2020.

03.04.2018 Na příštím Business kotli bude i náš projekt Virtual Lab

... více

02.04.2018 Čas jsou peníze !?

Že by Vaše každodenní téma? Slýcháte každý večer: „Kde jsi zase byl/byla tak dlouho?“ Manžel/manželka, děti, rodiče, kamarádi… Všichni mají stále spou... více

27.03.2018 Chcete si zajistit vstup zdarma na akci Kybernetická revoluce?

... více